Shena.pl

Nasz Sklep:
Łódż
Astronautów 15/6
Telefon dla Klientów:
+48 782 134 493
Szybkie zamówienie
Naszyjnik ze stali szlachetnej
Wyroby ze stali szlachetnej

Stal szlachetna – czym jest?

Praktyka ozdabiania ciała biżuterią jest Nam znana od zarania dziejów, o czym świadczą liczące około 100 000 lat znaleziska fragmentów przedziurawionych muszli. Niegdyś biżuteria stanowiła swoisty atrybut władzy, oznaczała prestiż oraz zamożność prezentowanej osoby. W obecnych czasach uznawana jest jako emblemat kobiecości, dodający elegancji, wdzięku, nierzadko pewności siebie. Choć biżuteria kojarzona jest głównie z płcią piękną, coraz częściej sięgają po nią także mężczyźni, chcący w ten sposób podkreślić swój styl, a tym samym wyrazić swoją osobowość.

Historia biżuterii ze stali szlachetnej

Biżuteria ze stali szlachetnej W zamierzchłych czasach, do produkcji biżuterii wykorzystywano ogólnodostępne surowce, takie jak kawałki drewna, kamyki, muszle. Z biegiem czasu zaczęto używać także pozostałości po upolowanych zwierzętach – ich skóry i kości. Przygotowane wówczas ozdoby nie pełniły funkcji stricte dekoracyjnych, a religijne – stanowiły amulety oraz talizmany, mające na celu ochronę swojego właściciela.

Prawdziwy przełom w rozwoju branży jubilerskiej datuje się na okres po 3500 r. p.n.e., kiedy zaczęto tworzyć biżuterię z bardziej trwałych materiałów. Wraz z upływem wieków zwiększył się wachlarz możliwych do wykorzystania w branży jubilerskiej surowców, a także rozwinęły się bardziej precyzyjne techniki obróbki tych materiałów, sprzyjające osiągnięciu zadowalającego kształtu. Jednym z najczęściej wykorzystywanych, a tym samym najchętniej wybieranych surowców jest stal szlachetna, znajdująca zastosowanie w rozmaitych elementach biżuterii ze stali szlachetnej.

Czym jest stal szlachetna?

Stal szlachetna, nazywana potocznie ,,stalą nierdzewną” oraz ,,stalą chirurgiczną”, charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością, a tym samym mniejszą podatnością na uszkodzenia mechaniczne, występujące w przypadku innych, miększych metali, takich jak srebro. Biżuteria ze stali szlachetnej wygląda efektownie, zarówno w wykonaniu techniką matową, jak i w wykończeniu błyszczącym.

Główne cechy stali szlachetnej to:

  • wysoka twardość – biżuteria ze stali szlachetnej wyróżnia się zwiększoną trwałością, co sprawia, że pod kątem łamliwości  wypada ona znacznie lepiej, niż inne metale stosowane w złotnictwie,
  • odporność powierzchni – tak jak w przypadku zmniejszonego ryzyka wystąpienia pęknięć, twardość stali szlachetnej minimalizuje szanse na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania lub przetarcia,
  • stabilność koloru – dzięki własnej zdolności ochrony UV, biżuteria ze stali nie jest narażona na zmiany kolorystyczne spowodowane wpływem światła,
  • antykorozyjna powierzchnia – stopy stali szlachetnej są wzbogacone o dodatek chromu (10%) co sprawia, że metal ten jest odporny na utlenienie i korozję.

Klasyfikacja stali szlachetnej

Istnieje 60 rodzajów stopów stali szlachetnej, jednak główna klasyfikacja wyróżnia 5 grup:

  1. chromowe – hartownicze – charakteryzujące się strukturą martenzytyczną, co w praktyce oznacza, że tego rodzaju stal szlachetną hartuje się w wysokich temperaturach, podobnie do stali konwencjonalnych,
  2. chromowe – niehartownicze – posiadające strukturę ferrytyczną, w skład której wchodzi nie tylko chrom, ale także tytan lub aluminium (stosowany głównie w budownictwie),
  3. chromowo-niklowe – niehartownicze – posiadające budowę austenityczną, charakteryzują się one niższą zawartością węgla, co sprawia, że mogą być stosowane w niskich temperaturach.
  4. chromowo-niklowe – wykazujące zdolność do hartowania w stosunkowo niskich temperaturach, posiadają budowę marternzytyczną, semi-austenityczną lub austenityczną , zależnie od ilości niklu w składzie.
  5. chromowo-niklowe – niehartownicze – wyróżniające się budową ferrytyczno-austenityczną w stosunku 1:1. Jest to bardzo wytrzymały rodzaj stopu stali, stosowany najczęściej w przemyśle chemicznym.

Odpowiednio dobrana biżuteria jest w stanie nie tylko uzupełnić, ale nawet odmienić charakter Naszej stylizacji – dodać jej uroku, delikatności bądź przeciwnie – pazura i zadziorności. Wszystko zależy od efektu jaki chcemy uzyskać.